Hodowla Kotki Kocury Kocieta Galeria Aktualności O Ragdollach Kontakt
Nazwa "ragdoll" (z ang."szmaciana lalka")idealnie odzwierciedla charakter i podstawowa cechę tych kotów.

Gdy weżmiemy je na ręce, rozlużniają wszystkie mięśnie i zwisają jak szmaciana laleczka.

Koty te pełne są wewnętrznego spokoju i delikatności. Mocno przywiązują się do człowieka, bardzo kochają swoich właścicieli, starają się trzymać blisko nich uczestnicząc w życiu domowym.

Ragdoll to kot spokojny, umiarkowanie aktywny, zaliczany do tzw. "kotów niskopodłogowych".

Dorosłe koty nie są zbyt aktywne, nie skaczą po wyżej położonych miejscach. Z uwagi na brak agresji i ich ufną naturę nie należy samotnie wypuszczać ich na zewnątrz, gdyż może grozić im niebezpieczeństwo ze strony innych zwierząt. Ragdolle świetnie przystosowują się do małych mieszkań, należy zapewnić im towarzystwo i zabawki, a będą szczęśliwe.

Pochodzenie rasy nie jest do końca wyjaśnione.

Jednak za matkę wszystkich ragdolli uznaje się półdziką kotkę o imieniu Josephine, należącą do pani Pennels, sąsiadki Ann Baker zamieszkałych w Kalifornii. To właśnie Ann Baker była pierwsza właścicielką i propagatorką kotów tej rasy. Ann zauważyła, że w kolejnym miocie (nie było tego w poprzednich miotach) Josephine urodziła kocięta niezmiernie ufne, przyjazne, pozbawione agresji, pozwalały brać się na ręce wykazując przy tym niezwykłą u kotów cechę, a mianowicie całkowite rozlużnienie mięśni w czasie podnoszenia. Stąd też wzięła się nazwa RAGDOLL czyli "szmaciana lalka".

Pierwszym kotem, w którego posiadanie weszła Ann Baker była czarna kotka o imieniu Buckwheat podobna w typie do kotki burmańskiej. Drugim była dwukolorowa Raggedy Ann Fugianna. Ojcem Fugianny był należący do pani Pennels Daddy Worbucks syn Josephine mający białe rękawiczki.

Ann była pod wrażeniem Daddy'ego uderzająco podobnego do kotów birmańskich. To właśnie tego kota nazwała "ojcem wszystkich ragdolli" wypożyczając go od pani Pennels do swojego programu hodowlanego.

Ann Baker rozreklamowała rasę tak,że wkrótce stało się o niej głośno w mediach, opowiadając wymyślone historie,że jakoby kosmici brali udział w jej tworzeniu,że koty te nie czują bólu itp.

Zastrzegła nazwę "ragdoll" i załozyła organizację Internacional Ragdoll Cat Association (IRCA) nie związaną z żadną inna organizacją opiekującą się kotami. Współpraca hodowców nie ukladała się z Ann Baker i część hodowców założyła swój własny klub.

To Laura i Danny Deyton, założyli w 1971 roku organizację Ragdoll Fancier's Club Internacional (RFCI)zrzeszającą hodowców ragdolli od których koty te trafiły do Europy w 1981 roku.

Ragdolle są dużymi kotami o mocnym i muskularnym ciele. Rosną powoli, a pełną dojrzałość osiągają w wieku 3-4 lat. Kotki są zazwyczaj mniejsze od kocurów.

KOTKI: osiągają wagę 4kg-6kg

KOCURY: osiągają wagę 7kg-10kg

Głowa ragdolla jest średniej wielkości w kształcie szerokiego klinu z płaskim szczytem między uszami.

Nos, lekko wgłębiony na wysokości stopu.

Policzki dobrze rozwinięte,lekko zaokrąglone.

Kufa średniej długości z dobrze rozwiniętą i mocną brodą.

Uszy średniej wielkości, otwarte u nasady, zaokrąglone na końcach, osadzone nisko na czaszce, lekko nachylone ku przodowi.

Oczy duże i owalne koloru niebieskiego. Preferowany możliwie najciemniejszy kolor pozostający w harmonii z kolorem futra.

Korpus dość długi, muskularny. Mocna struktura kośca. Tylne nogi znacznie dłuższe kształtują nieco pochyloną ku przodowi sylwetkę kota.

Łapy duże, okrągłe, zwarte z pędzelkami między palcami.

Ogon długi, puszysty, średniej grubości u nasady, nieznacznie zwężający się ku końcowi. Proporcjonalny do reszty ciała.

Futro średniej długości, gęste, miękkie, jedwabiste w strukturze, leżące na korpusie i łamiące się w czasie ruchu. Wokół szyi kryza otulająca twarz. Struktura okrywy włosowej krótka na twarzy, wydłużająca się poprzez szczyt głowy i kark ku reszcie ciała. Średniej długości do długiej na brzuchu i portkach. Krótka lub średniej długości na przednich łapach.

RAGDOLL występuje w trzech rodzajach umaszczenia: COLOURPOINT, MITTED i BICOLOUR oraz w 10 odmianach kolorystycznych dla każdego rodzaju.

Kolor EMS kod
Seal/Blue/Chocolate/Lilac/Red/Cream - colourpoint RAG n/a/b/c/d/e
Seal/Blue/Chocolate/Lilac - tortie colourpoint RAG f/g/h/j
Seal/Blue/Chocolate/Lilac/Red/Cream - tabby colourpoint RAG (n/a/b/c/d/e) 21
Seal/Blue/Chocolate/Lilac - tortie tabby colourpoint RAG (f/g/h/j) 21
Seal/Blue/Chocolate/Lilac/Red/Cream - bicolour RAG (n/a/b/c/d/e) 03
Seal/Blue/Chocolate/Lilac - tortie bicolour RAG (f/g/h/j) 03
Seal/Blue/Chocolate/Lilac/Red/Cream - tabby bicolour RAG (n/a/b/c/d/e) 21 03
Seal/Blue/Chocolate/Lilac - tortie tabby bicolour RAG (f/g/h/j) 21 03
Seal/Blue/Chocolate/Lilac/Red/Cream - mitted RAG (n/a/b/c/d/e) 04
Seal/Blue/Chocolate/Lilac - tortie mitted RAG (f/g/h/j) 04
Seal/Blue/Chocolate/Lilac/Red/Cream - tabby mitted RAG (n/a/b/c/d/e) 21 04
Seal/Blue/Chocolate/Lilac - tortie tabby mitted RAG (f/g/h/j) 21 04
 Hodowla kotów Ragdoll "Moje Laleczki" Ewa Rówienicz | tel. 884 788 081 Projekt i wykonanie ActivePC